Vår Förening för Den GULLIGA Folkrörelsen (DGF) har fått ekonomiskt medel från Stockholms Stad för att ordna ett kulturevenemang. Damir Radovic  är projektledare för evenemanget som han kallar för Midvinterfest.  Ni får gärna kolla på egen FB sida här: https://www.facebook.com/events/925090760924042/

Midvinterfesten definieras som en levande verkstad under jullovet 2016. En grupp ungdomar har deltagit i byggandet av en mobil karneval reptil från fredag 23 december till och med fredag 30 Januari. Varje dag mellan klockan 11.00 och 15.00. på Järva Folkets Park - Eggeby Gård, Stockholm

Alla är bjudna till ett avslutningsevenemang som kallas för Reptil invasion till Rinkeby Torg. Reptilerna ska representera djurriket som vill visa sig hos människor för att uppmärksamma DEN AKUTA KLIMATKRISEN som vi människorna har orsakat till vår moderjord.

Tisdagen den tredje Januari 2017 utgår reptiler från Eggebygård ca14 30 för at vara på torget i Rinkeby kl ca 17. Alla är välkomna att titta på.

Det kan komma några positiva överraskningar. Massmedia är också bjudna att rapportera.

Om ni vill läsa mer om vår förening kan ni läsa på vår webbplats www.gulliga.se på vår FB sida Den Gulliga Folkrörelsen

 

Kontakta oss gärna till föreningen. Ring Rafael på:070-3411143 eller Anna Marie på: 0703077547