1)Pumpaupprorsfest

Söndagen den 16 september 2018- Akalla-Hjulsta

Program

12:00 Välkomnas alla som vill mingla och ta en fika i Hästa gård.

12:30 Kort Ceremoni  i Hästa gård med två  Inka Schamaner  för vårt EKO-projekt. (Länk till Schamanernas FBsida)

13:00 Rund vandring i Hästa gårds centrala delar.

Efter åt åker vi buss eller promenerar till Hjulsta ekoodling/

13:30 Mat servering i Hjulsta eko-odling.

 14:00 Presentation Gulliga Initiativet (GI) ock EKO-projekt för Järva.

           Anita börjar med en kort presentation av vårt medborgarförslag

           Rafael presenterar EKO-projekt för Järvas framtid

           Diskussion/ organisering och fortsättning av kampen för EKO- Järva

15:00 uppträdande av ”Romanceros de America”

15:30 uppträdande av Derly show

15:45 Tal av en inbjuden Politiker/myndighet/forskare (bekräftas snart)

16:00 skördefest med musik och andra överraskningar.

 

2) Festen som ”Det gror i Betongen” arrangerade blev en succé

Det gror i betongen, som är ett projekt inom vår förening, arragerade en lyckad skördefest söndagen den 9 september 2018 i Hjulsta ekoodlings plats. Festen var lyckad i flera avseenden: mycket folk, flera artister, god mat, flera talare, m.m.

3) Polistillstånd  för vår protestaktion kom aldrig . Och det behövs inte heller!

Det var positivt överaskande för vår förening att få en godkännande av polisen för vår protestaktion med ett tält i hästa gård.  Däremot ”gerilla odlingen” var osäkert om kan drivas utan tillstånd och polisen fortsätter utreda.

4) Bekräftat att PEAB tar över Hästa gård

Enligt senaste nyheterna, kan bekräftas att PEAB tar över kontraktet av Hästa gård.  Men det finns andra krafter som kan driva verksamheter i Hästa gård med andra, såsom Spånga gymnasium, och Bögs gård.  Vår förening kommer att förhandla med de krafterna om de accepterar oss som en resurs för omställningen i samhället. Läs mer om detta i följande länkhttps://mitti.se/nyheter/peab-hasta-hander/